Pomóż wybogacić Wikitravel! Dowiedz się jak

Uzbekistan

Z Wikitravel, http://wikitravel.org/
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uzbekistan

Default Banner.jpg

Położenie
LocationUzbekistan.png
Flaga
Uz-flag.png
Quick Facts
Stolica Taszkient
Ustrój polityczny republika autorytarna
Waluta sum
Powierzchnia 447 400
Ludność 27 610 000
Język uzbecki
numer kierunkowy +998
Domena internetowa .uz
Strefa czasowa UTC +5Charakterystyka

Geografia

Fauna i flora

Klimat

Położenie geograficzne sprawia, że w Uzbekistanie panuje klimat kontynentalny , charakteryzujący się krótką i bardzo mroźną zimą, wczesną wiosną, długim gorącym latem i przyjemną, ciepłą jesienią.

Uzbekistan ma 300 dni słonecznych w roku, średnie temperatury w lipcu wahają się od 30° do 35°C a temperatury powyżej 40°C nie są rzadkością. Charakterystyczna dla tego regionu jest również niska wilgotność powietrza. W styczniu temperatury spadają często nawet do -10°C, a czasami do -25°C. W tym okresie jest na ogół sucho i słonecznie.

Historia

Kultura i sztuka

Polityka

Gospodarka

Zaledwie 10% powierzchni Uzbekistanu nadaje się pod uprawę. Jednak aż 40% ludnosci pracuje w tej gałęzi gospodarki. Największe znaczenie dla gospodarki kraju ma uprawa bawełny oraz hodowla jedwabników, oraz związany z tymi uprawami przemysł przetwórczy. Uzbekistan jest jednym z największych na świecie producentów bawełny (produkuje około 3,5 miliona ton rocznie). Sprzedaż bawełny to ponad jedna trzecia dochodów całego budżetu.

Społeczeństwo

Zwyczaje

Choć młodsze pokolenie zdążyło już częściowo przejąć zachodnie obyczaje, nie należy zapominać o przestrzeganiu zwyczajów obowiązujących wśród muzułmanów.

  • Nie należy publicznie nosić krótkich spodenek (szortów), spódnic mini czy koszulek na ramiączkach, oraz odsłaniających brzuch.
  • Publiczne dotykanie się czy inne oznaki czułości pomiędzy kobietą i mężczyzną są zakazane.
  • Wobec kobiet uzbeckich należy zachować dystans i w żadnym wypadku nie podawać reki bez wyraźnej zachęty.
  • Wchodząc do budynków należy ściągnąć obuwie.
  • Lewa ręka uważana jest za nieczystą. Podczas jedzenia bądź dotykania należy używać prawej ręki.


Dojazd

Dojazd do Uzbekistanu jest sporym wyzwaniem logistycznym. Praktycznie nie ma możliwości dotarcia z Polski do Uzbekistanu jednym bezpośrednim połączeniem. Nawet podróż samolotem będzie się wiązała z międzylądowaniem, np. w Moskwie. W zależności od rodzaju środka transportu, podróż do Uzbekistanu może potrwać od kilkunastu godzin (samolot), do kilku dni (kolej).

Samolotem

Do Moskwy mamy do wyboru kilku przewoźników, jednak z lotniska Szermietiewo nie mamy już takiej możliwości. Kolejnym mankamentem są samoloty do Taszkientu, które kursują co drugi dzień.

Możemy również lecieć z Polski przez Stambuł, ewentualnie przez Frankfurt nad Menem, wiąże się to niestety z wyższym kosztem biletu w porównaniu z lotem przez Moskwę. Lecąc LOT-em przez Moskwę polecam wybierać lot popołudniowy, ponieważ lecąc przed południem musimy nastawić się na około 6-cio godzinny postój w strefie tranzytowej na lotnisku Szeremietiewa w Moskwie. Lecąc z Warszawy do Moskwy przewoźnikiem jest LOT wspólnie z rosyjskim Aeroflotem. Natomiast z Moskwy do Taszkientu już lecimy liniami Aeroflot.

Bardzo atrakcyjne ceny można znaleźć w linii AirBaltic z Gdańska lub Warszawy z przesiadką w Rydze. Mniej atrakcyjne ale również korzystne połączenie jest obsługiwane przez Czech Airlines (z Krakowa, Poznania i Warszawy)


Po przylocie do Taszkientu musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ najpierw oczekujemy w długiej kolejce na odprawę paszportową (duża opieszałość celników), następnie oczekiwanie na bagaż w międzyczasie wypełnianie deklaracji (co wwozimy i w jakim celu przylatujemy), a następnie odprawa bagażowa i sprawdzanie deklaracji (i znowu opieszałość celników).

UWAGA! Pamiętajmy, że deklarację wypełniamy w dwóch egzemplarzach jedną zostawiając sobie, oczywiście po zatwierdzeniu przez celnika. Jeżeli tego nie zrobimy możemy mieć duże kłopoty z wywiezieniem jakiejkolwiek kwoty gotówki w drodze powrotnej. Również warto zwrócić uwagę na sumę zdeklarowaną przy wjeździe, ponieważ wracająć do domu nie możemy wywieźć większej kwoty niż ta która jest w deklaracji.

Koleją

Wybierając kolej jako środek transportu mamy do wyboru kilka tras.

Koleją przez Moskwę

Najpopularniejszą i chyba najszybszą trasą jest podróż przez Moskwę. Dotarcie do Moskwy nie powinno zająć więcej niż dobę. Z Moskwy co drugi dzień odjeżdża bezpośredni pociąg do Taszkientu. Podróż z Moskwy do Taszkientu trwa nieco ponad 70 godzin.

Koleją przez Ukrainę / Kijów

Pociągi jadące z Kijowa, bardzo często mogą jechać trasami które są przeznaczone dla "miejscowych" obywateli. Dla Obywateli Polskich jest to zagrożenie, nie posiadania odpowiednich wiz i ich krotności(np. wiza Kazachska 3-4 krotna). Trasa w Takim przypadku najczęściej prowadzi: Lwów-Kijów-Taszkient (czasem 2-krotnie przez Kazachstan lub Rosję). Planując podróż koleją i zaczynając z Ukrainy trzeba dokładnie znać trasę pociągu, aby uniknąć nieprzyjemności granicznych.

Samochodem

Przez Ukrainę, Rosję, promem przez morze Kaspijskie, Kazachstan. W przypadku powstania potrzeby przewiezienia ładunku samochodem ciężarowym można też skorzystać z usług firmy TELS Polska Sp. z o. o.

Autobusem

Przejścia graniczne

Regiony

Miasta

Część z powyższych miast to starożytne miasta leżące na drodze starożytnej drogi handlowej, zwanej Jedwabnym Szlakiem, wykorzystywanej od II wieku p.n.e. do VIII wieku n.e.

Ciekawe miejsca

Komunikacja

Kolej

Wyjazd

Język

Zakupy

Gastronomia

Noclegi

Dość popularne są hostele typu B&B (Bed and Breakfast - oprócz noclegu w cenę wliczone jest także śniadanie). Zlokalizowane są zazwyczaj w typowych uzbeckich domach (wejście od strony ulicy prowadzi na dziedziniec, z dziedzińca dopiero są wejścia do pokoi mieszkalnych, z pokoi okna zazwyczaj nie wychodzą na ulicę, tylko na dziedziniec), prowadzone przez uzbeckie rodziny. Warunki są zazwyczaj przyzwoite (czysto, prysznice, ciepła woda, czasami lodówka i TV). W wypadku ustalania cen za nocleg (średnio od 10$ do 30$ za osobę) warto się targować, jeżeli właściciele mają aktualnie sporo wolnych miejsc, to na pewno obniżą cenę.

Nauka

Praca

Ogólnie z pracą nie jest łatwo nawet w stolicy, już nie mówiąc o mniejszych miejscowościach.

Bezpieczeństwo

Zdrowie

Kontakt

Telefon

Internet

Poczta

Informacje turystyczne

Przedstawicielstwa dyplomatyczne

Przedstawicielstwa Uzbekistanu w Polsce

Ambasada RP
ul. Firdavsiy 66, Yunasabadskiy Rayon
700084 Tashkent, Uzbekistan
tel. (+998 71) 120-86-50 (centrala),
fax (+998 71) 120-86-51
e-mail: [email protected]  
http://www.poland.uz 

Wydział Konsularny
tel. (+998 71) 120-86-52
fax (+998 71)120-86-51

Przedstawicielstwa Polski w Uzbekistanie

Ambasada Republiki Uzbekistanu
ul. Kraski 21, 02-804 Warszawa
tel. (0-22) 894 62 30; fax (0-22) 894 62 31
e-mail: [email protected]
http://www.uzbekistan.pl


To jest zarys artykułu. Na razie jest tutaj szablon i niewiele więcej. Pomóż, aby stał się użytecznym artykułem wprowadzając choćby podstawowe informacje.