Pomóż wybogacić Wikitravel! Dowiedz się jak

Uzbekistan: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikitravel, http://wikitravel.org/
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uzbekistan

Default Banner.jpg

(Miasta)
(Gospodarka)
Linia 34: Linia 34:
  
 
===Gospodarka===
 
===Gospodarka===
 
+
Zaledwie 10% powierzchni Uzbekistanu nadaje się pod uprawę. Jednak aż 40% ludnosci pracuje w tej gałęzi gospodarki. Największe znaczenie dla gospodarki kraju ma uprawa bawełny oraz hodowla jedwabników,  oraz związany z tymi uprawami przemysł przetwórczy. Uzbekistan jest jednym z największych na świecie producentów bawełny (produkuje około 3,5 miliona ton rocznie). Sprzedaż bawełny to ponad jedna trzecia dochodów całego budżetu.
Zaledwie 10% powierzchni Uzbekistanu nadaje się pod uprawę. Jednak aż 40% ludnosci pracuje w tej gałęzi gospodarki. Największe znaczenie dla gospodarki kraju ma uprawa bawełny oraz hodowla jedwabników,  oraz związany z tymi uprawami przemysł przetwórczy.
 
  
 
===Społeczeństwo===
 
===Społeczeństwo===

Wersja z 21:20, 27 cze 2007

Położenie
LocationUzbekistan.png
Flaga
Uz-flag.png
Quick Facts
Stolica Taszkient
Ustrój polityczny republika autorytarna
Waluta sum
Powierzchnia 447 400
Ludność 27 610 000
Język uzbecki
numer kierunkowy +998
Domena internetowa .uz
Strefa czasowa UTC +5Charakterystyka

Geografia

Fauna i flora

Klimat

Położenie geograficzne sprawia, że w Uzbekistanie panuje klimat kontynentalny , charakteryzujący się krótką i bardzo mroźną zimą, wczesną wiosną, długim gorącym latem i przyjemną, ciepłą jesienią.

Uzbekistan ma 300 dni słonecznych w roku, średnie temperatury w lipcu wahają się od 30° do 35°C a temperatury powyżej 40°C nie są rzadkością. Charakterystyczna dla tego regionu jest również niska wilgotność powietrza. W styczniu temperatury spadają często nawet do -10°C, a czasami do -25°C. W tym okresie jest na ogół sucho i słonecznie.

Historia

Kultura i sztuka

Polityka

Gospodarka

Zaledwie 10% powierzchni Uzbekistanu nadaje się pod uprawę. Jednak aż 40% ludnosci pracuje w tej gałęzi gospodarki. Największe znaczenie dla gospodarki kraju ma uprawa bawełny oraz hodowla jedwabników, oraz związany z tymi uprawami przemysł przetwórczy. Uzbekistan jest jednym z największych na świecie producentów bawełny (produkuje około 3,5 miliona ton rocznie). Sprzedaż bawełny to ponad jedna trzecia dochodów całego budżetu.

Społeczeństwo

Zwyczaje

Choć młodsze pokolenie zdążyło juz częsciowo przejąć zachodnie obyczaje nie należy zapominać o przestrzeganiu zwyczajów scislych obowiązujących wśród muzłumanów.

  • Nie należy publicznie nosić krótkich spodenek (szortów), spudnic mini czy koszulek na ramiączkach, oraz odląniać brzuch.
  • Publiczne dotykanie się czy inne oznaki czułosci pomiędzy kobietą i męszczyzną są zakazane.
  • Wobec kobiet uzbeckich należy zachować dystans i w żadnym wypadku nie podawac reki bez wyraźnej zachęty.
  • Wchodząc do budynków należy sciągnąć obuwie.
  • Lewa ręka uważana jest za nieczystą. Podczas jedzienia badź też dotykania należy używać prawej ręki.

Przygotowania

Przewodniki

W chwili obecnej nie ma przewodników w języku polskim. Natomiast istnieje kilka przewodników w języku angielskim:

Mapy

Wybór czasu podróży

W na podroz do Uzbekistanu najlepiej wybrac sie pomiedzy kwietniem a polowa/koncem czerwca, a takze na przelomie wrzesnia i pazdziernika. Mozna oczywiscie wybrac inne miesiace w zaleznosci od planowanego rodzaju wyjazdu, przykladowo: w gorach Uzbekistanu mozliwa jest jazda na nartach, takze Heli-Skiing.

Wizy

Niestety, Uzbekistan nie uznaje turystyki indywidualnej, dlatego aby otrzymać wizę, trzeba mieć albo zaproszenie od osoby prywatnej, albo voucher wystawiony przez uzbeckie biuro podróży. W Polsce istnieje kilka firm, które pośredniczą przy wyrabianiu wiz. Jedną z firm jest Departament wizowy STUD TOUR.

Przepisy celne

Pieniądze

Walutą Uzbekistanu jest sum uzbecki. Jeden dolar amerykański wart jest 1257 sumów (kurs w maju 2007 roku). Jest to kurs sztywny, ustalony dla całego kraju. W hotelach, za taksówki, na bazarach (szczególnie w bardziej turystycznych miejscach) można bez problemu płacić w dolarach. Dolary (lub euro) można wymienić na sumy w placówkach Narodowego Banku Uzbekistanu lub niektórych lepszych hotelach. Dość często może się jednak zdarzyć, że zabraknie pieniędzy. Dlatego wymiany gotówki nie należy odkładać na ostatnią chwilę. Generalnie im bardziej na wschód (Taszkient, Samarkanda, Dolina Fergańska) tym o wymianę gotówki łatwiej. W całym Uzbekistanie praktycznie nie ma co liczyć na skorzystanie z bankomatów, bankomatów po prostu nie ma. Z kart płatniczych można wybierać pieniądze w niektórych większych hotelach lub w Banku Narodowym, w wypadku Visy Elektron pobierana jest 3.5% prowizja. Generalnie udając się do Uzbekistanu należy zabrać ze sobą gotówkę, najlepiej dolary. Najwyższym nominałem jest 1000 sumów, dlatego przy wymianie większej ilości pieniędzy (np 500$) otrzymamy co najmniej 500 banknotów - taką ilość banknotów trzeba nosić w jakimś plecaku, w portfelu na pewno się nie zmieści.

Ubezpieczenia

Ekwipunek

Rozmówki

Dojazd

Dojazd do Uzbekistanu jest sporym wyzwaniem logistycznym. Praktycznie nie ma możliwości dotarcia z Polski do Uzbekistanu jednym bezpośrednim połączeniem. Nawet podróż samolotem będzie się wiązała z międzylądowaniem, np. w Moskwie. W zależności od rodzaju środka transportu, podróż do Uzbekistanu może potrwać od kilkunastu godzin (samolot), do kilku dni (kolej).

Samolotem

Do Moskwy mamy do wyboru kilku przewoźników, jednak z lotniska Szermietiewo nie mamy już takiej możliwości. Kolejnym mankamentem są samoloty do Taszkientu, które kursują co drugi dzień.

Koleją

Wybierając kolej jako środek transportu mamy do wyboru kilka tras.

Koleją przez Moskwę

Najpopularniejszą i chyba najszybszą trasą jest podróż przez Moskwę. Dotarcie do Moskwy nie powinno zająć więcej niż dobę. Z Moskwy co drugi dzień odjeżdża bezpośredni pociąg do Taszkientu. Podróż z Moskwy do Taszkientu trwa nieco ponad 70 godzin.

Koleją przez Ukrainę

Samochodem

Autobusem

Przejścia graniczne

Regiony

Miasta

Część z powyższych miast to starożytne miasta leżące na drodze starożytnej drogi handlowej, zwanej Jedwabnym Szlakiem, wykorzystywanej od II wieku p.n.e. do VIII wieku n.e.

Ciekawe miejsca

Komunikacja

Kolej

Wyjazd

Język

Zakupy

Gastronomia

Noclegi

Dość popularne są hostele typu B&B (Bed and Breakfast - oprócz noclegu w cenę wliczone jest także śniadanie). Zlokalizowane są zazwyczaj w typowych uzbeckich domach (wejście od strony ulicy prowadzi na dziedziniec, z dziedzińca dopiero są wejścia do pokoi mieszkalnych, z pokoi okna zazwyczaj nie wychodzą na ulicę, tylko na dziedziniec), prowadzone przez uzbeckie rodziny. Warunki są zazwyczaj przyzwoite (czysto, prysznice, ciepła woda, czasami lodówka i TV). W wypadku ustalania cen za nocleg (średnio od 10$ do 30$ za osobę) warto się targować, jeżeli właściciele mają aktualnie sporo wolnych miejsc, to na pewno obniżą cenę.

Nauka

Praca

Bezpieczeństwo

Zdrowie

Kontakt

Telefon

Internet

Poczta

Informacje turystyczne

Przedstawicielstwa dyplomatyczne

Przedstawicielstwa Uzbekistanu w Polsce

Ambasada RP
ul. Firdavsiy 66, Yunasabadskiy Rayon
700084 Tashkent, Uzbekistan
tel. (+998 71) 120-86-50 (centrala),
fax (+998 71) 120-86-51
e-mail: [email protected]  
http://www.poland.uz 

Wydział Konsularny
tel. (+998 71) 120-86-52
fax (+998 71)120-86-51

Przedstawicielstwa Polski w Uzbekistanie

Ambasada Republiki Uzbekistanu
ul. Kraski 21, 02-804 Warszawa
tel. (0-22) 894 62 30; fax (0-22) 894 62 31
e-mail: [email protected]
http://www.uzbekistan.pl


To jest zarys artykułu. Na razie jest tutaj szablon i niewiele więcej. Pomóż, aby stał się użytecznym artykułem wprowadzając choćby podstawowe informacje.