Pomóż wybogacić Wikitravel! Dowiedz się jak

Unia Europejska: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikitravel, http://wikitravel.org/
Skocz do: nawigacja, szukaj
Unia Europejska

Default Banner.jpg

(+ nl)
 
(Nie pokazano 39 wersji utworzonych przez 11 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Unia Europejska (skrót UE)
+
Unia Europejska [http://europa.eu.int/] (skrót UE) to organizacja europejskich krajów we wspólnocie gospodarczej i politycznej. Nie jest to organizacja wszystkich państw znajdujących się w Europie, jednak większości państw.
 +
 
 +
Historia Unii Europejskiej sięga czasów krótko po drugiej wojnie światowej. Idea "Europejskiej integracji" musiała wejść w życie, gdyż kraje tegoż kontynentu były po wojnie osłabione. Tylko taki sojusz mógł zapewnić potęgę tym państwom. Pierwszym propagatorem idei był                  [[Francja|francuski]] minister Robert Schuman. W 1950 roku wcielił swój pomysł w życie, a w 1951 stworzył podstawę dzisiejszej wspólnoty.
 +
 
 +
 
 +
 
 
==Państwa==
 
==Państwa==
 
Państwa wspólnoty w kolejności alfabetycznej:
 
Państwa wspólnoty w kolejności alfabetycznej:
  
*[[Austria]]
+
*[[Austria]] <sup>'''1'''</sup>
*[[Belgia]]
+
*[[Belgia]] <sup>'''1'''</sup>
 +
*[[Bułgaria]]
 +
*[[Czechy]]
 +
*[[Cypr]] <sup>'''2'''</sup>
 +
*[[Dania]]
 +
*[[Estonia]]
 +
*[[Finlandia]] <sup>'''1'''</sup>
 +
*[[Francja]] <sup>'''1'''</sup>
 +
*[[Grecja]] <sup>'''1'''</sup>
 +
*[[Hiszpania]] <sup>'''1'''</sup>
 +
*[[Holandia]] <sup>'''1'''</sup>
 +
*[[Irlandia]] <sup>'''1'''</sup>
 +
*[[Litwa]]
 +
*[[Łotwa]]
 +
*[[Luksemburg]] <sup>'''1'''</sup>
 +
*[[Malta]] <sup>'''1'''</sup>
 +
*[[Niemcy]] <sup>'''1'''</sup>
 +
*[[Polska]]
 +
*[[Portugalia]] <sup>'''1'''</sup>
 +
*[[Rumunia]]
 +
*[[Słowacja]] <sup>'''1'''</sup>
 +
*[[Słowenia]] <sup>'''1'''</sup>
 +
*[[Szwecja]]
 +
*[[Włochy]] <sup>'''1'''</sup>
 +
*[[Wielka Brytania]]
 +
 
 +
<sup>'''1'''</sup> Te kraje Unii przyjęły wspólną walutę - '''euro'''. Teren krajów z unijną walutą nazywa się '''"strefą euro"'''.
 +
Euro obowiązuje ponadto w [[Monako]], [[San Marino]], i w [[Watykanie]], choć te kraje nie należą do UE, to jednak są zarządzane przez kraje strefy euro.
 +
 
 +
<sup>'''2'''</sup> Oficjalnie Cypr należy do Unii Europejskiej, jednak Zielona Linia dzieli kraj na część grecką i turecką. Prawo UE nie zezwoliło na wejście tureckiej części kraju.
 +
 
 +
[[Chorwacja]] i [[Turcja]] oraz [[Macedonia]] rozpoczęły proces akcesyjny, ale data ich przystąpienia nie jest znana.
 +
 
 +
==Komunikacja==
 +
Jest wiele sposobów na dotarcie do krajów Unii; jeżeli chcesz jechać do wybranego kraju musisz sprawdzić koniecznie, gdzie leży i jak się tam dostać.<br>
 +
Istnieje też Strefa Schengen [http://pl.wikipedia.org/wiki/Strefa_Schengen].  W ramach tej strefy granice między krajami mają jedynie charakter formalny, a paszporty od obywateli państw Unii Europejskiej nie są wymagane. Należy jednak pamiętać, że państwa Strefy Schengen mogą w każdej chwili wprowadzić jednostronnie kontrolę paszportową oraz celną. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku zagrożenia aktami teroryzmu, obawami przed masowymi demonstracjami alter globalistów [http://pl.wikipedia.org/wiki/Globalizacja] lub przed wielkim imprezami sportowymi i związanymi z nimi obawami przed napływaem chuliganów [http://pl.wikipedia.org/wiki/Chuligan]
 +
 
 +
===Samolotem===
 +
Istnieją wielkie lotniska m.i.n w [[Londynie]], [[Paryżu]], [[Frankfurcie]]. Istnieje też wiele innych lotnisk krajowych.
 +
 
 +
===Samochodem===
 +
 
 +
==Przepisy celne==
 +
 
 +
==Waluta==
 +
 
 +
===Euro===
 +
[http://www.ecb.int/euro/ Euro]
 +
 
 +
===ATM===
 +
 
 +
 
 +
[[fr:Union européenne]]
 +
[[it:Unione Europea]]
 +
[[hu:Európai Unió]]
 +
[[ja:欧州連合]]
 +
[[nl:Europese Unie]]
 +
[[pt:União Européia]]
 +
[[fi:Euroopan unioni]]
 +
 
 +
[[WikiPedia:Unia Europejska]]
 +
[[Dmoz:Europa/]]

Aktualna wersja na dzień 11:10, 29 mar 2014

Unia Europejska [1] (skrót UE) to organizacja europejskich krajów we wspólnocie gospodarczej i politycznej. Nie jest to organizacja wszystkich państw znajdujących się w Europie, jednak większości państw.

Historia Unii Europejskiej sięga czasów krótko po drugiej wojnie światowej. Idea "Europejskiej integracji" musiała wejść w życie, gdyż kraje tegoż kontynentu były po wojnie osłabione. Tylko taki sojusz mógł zapewnić potęgę tym państwom. Pierwszym propagatorem idei był francuski minister Robert Schuman. W 1950 roku wcielił swój pomysł w życie, a w 1951 stworzył podstawę dzisiejszej wspólnoty.


Państwa[edytuj]

Państwa wspólnoty w kolejności alfabetycznej:

1 Te kraje Unii przyjęły wspólną walutę - euro. Teren krajów z unijną walutą nazywa się "strefą euro". Euro obowiązuje ponadto w Monako, San Marino, i w Watykanie, choć te kraje nie należą do UE, to jednak są zarządzane przez kraje strefy euro.

2 Oficjalnie Cypr należy do Unii Europejskiej, jednak Zielona Linia dzieli kraj na część grecką i turecką. Prawo UE nie zezwoliło na wejście tureckiej części kraju.

Chorwacja i Turcja oraz Macedonia rozpoczęły proces akcesyjny, ale data ich przystąpienia nie jest znana.

Komunikacja[edytuj]

Jest wiele sposobów na dotarcie do krajów Unii; jeżeli chcesz jechać do wybranego kraju musisz sprawdzić koniecznie, gdzie leży i jak się tam dostać.
Istnieje też Strefa Schengen [2]. W ramach tej strefy granice między krajami mają jedynie charakter formalny, a paszporty od obywateli państw Unii Europejskiej nie są wymagane. Należy jednak pamiętać, że państwa Strefy Schengen mogą w każdej chwili wprowadzić jednostronnie kontrolę paszportową oraz celną. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku zagrożenia aktami teroryzmu, obawami przed masowymi demonstracjami alter globalistów [3] lub przed wielkim imprezami sportowymi i związanymi z nimi obawami przed napływaem chuliganów [4]

Samolotem[edytuj]

Istnieją wielkie lotniska m.i.n w Londynie, Paryżu, Frankfurcie. Istnieje też wiele innych lotnisk krajowych.

Samochodem[edytuj]

Przepisy celne[edytuj]

Waluta[edytuj]

Euro[edytuj]

Euro

ATM[edytuj]