Pomóż wybogacić Wikitravel! Dowiedz się jak

Somalia

Z Wikitravel, http://wikitravel.org/
Skocz do: nawigacja, szukaj
Somalia

Default Banner.jpg

Mog2.jpg
Położenie
LocationSomalia.png
Flaga
So-flag.png
Quick Facts
Stolica Mogadiszu
Ustrój polityczny republika
Waluta szyling somalijski
Powierzchnia 637 700
Ludność 9 559 000
Język somalijski, arabski, włoski
Religia islam
numer kierunkowy +252
Domena internetowa .so
Strefa czasowa UTC +3

Somalia - państwo w północno-wschodniej części Afryki położone na Półwyspie Somalijskim (zwanym „Rogiem Afryki”). Przylega do Oceanu Indyjskiego i Zatoki Adeńskiej. Na północnym zachodzie graniczy z Dżibuti, na zachodzie z Etiopią, zaś na południowym zachodzie z Kenią.

Geografia

Somalia położona jest w północno-wschodniej części Afryki na półwyspie Somalijskim. Zwana jest "Rogiem Afryki" ze względu na jej wysunięcie na wschód. Graniczy z Dżibuti, Kenią i Etiopią.

Klimat

W Somalii występuje suchy klimat, z bardzo niewielkimi opadami deszczu na południu kraju. Zdarzają się tu katastrofalne susze. Temperatury w ciągu roku nie spadają poniżej 24 stopni Celsjusza. Średnia temperatura jest wyższa (28 stopni Celsjusza), jednak w nocy mogą panować niskie temperatury.

Historia

Polityka

Gospodarka

Somalia to kraj, w którym występują najtrudniejsze warunki do życia. W XXI w. występują tu klęski głodowe, długotrwała susza, trwająca od 1991 r. wojna domowa, plagi szarańczy. Głód w tym kraju wywołany suszą zabił setki tysięcy ludzi. Do sytuacji przyczyniło się również niepewne bezpieczeństwo i ograniczony dostęp do pomocy humanitarnej poszkodowanym. Ludzie mieszkają na ulicach lub we fragmentach domów.

Dojazd

Samochodem

Podróż samochodem z Polski do Somalii trwałaby bardzo długo (od 150 do 200 godzin). Możnaby jednak było się tam dostać przeprawiając się przez Niemcy, Francję, Hiszpanię, Algierię, Niger, Nigerię, Czad, Sudan i Etiopię, docierając ostatecznie do Somalii.

Samolotem

Największym portem lotniczym jest Mogadiszu. Brakuje linii lotniczych bezpośrednio z Polski do Somalii, jednak można się tam dostać zatrzymując się uprzednio w innych Państwach.

Statkiem

Regiony

Miasta

Ciekawe miejsca

Komunikacja

Język

Językami urzędowymi są somalijski, arabski i włoski.

Zakupy

Gastronomia

W Somalii panuje klęska głodu. Ludzie zazwyczaj nie mają tam co jeść, walczą o jedzenie.

Noclegi

Bezpieczeństwo

Somalia jest niebezpiecznym krajem, gdyż panuje tu wojna domowa. Do niedawna Irak był najmniej pokojowym miejscem na świecie, jednak Somalia na dzień dzisiejszy wysunęła się na prowadzenie.

Zdrowie

Ludzie umierają tu masowo. W "szpitalach" brakuje leków i antybiotyków.

KontaktTo jest zarys artykułu. Na razie jest tutaj szablon i niewiele więcej. Pomóż, aby stał się użytecznym artykułem wprowadzając choćby podstawowe informacje.