Pomóż wybogacić Wikitravel! Dowiedz się jak

Paraná

Z Wikitravel, http://wikitravel.org/
Wersja z dnia 12:31, 28 mar 2014 autorstwa Brasilka2 (dyskusja | edycje) (Noclegi)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paraná

Default Banner.jpg

Położenie
Brazil State Parana.svg
Quick Facts
Stolica Kurytyba
Powierzchnia 199 880
Ludność 10 686 247
Język portugalski

Paraná - jeden z 26 stanów Brazylii (+ Dystrykt Federalny), położony w południowo-wschodniej części kraju. Od zachodu graniczy z Paragwajem, od północy ze stanem Mato Grosso do Sul i São Paulo, od południa ze stanem Santa Catarina, a na wschodzie jest Ocean Atlantycki. Stolicą stanu jest Kurytyba – największe skupisko Polonii brazylijskiej.

Geografia[edytuj]

Stan Paraná leży na południu Brazylii i zajmuje powierzchnię 199.554 km² co odpowiada 2,3% powierzchni całego kraju. Trzy czwarte powierzchni stanu leży poniżej linii Zwrotnika Koziorożca. Wybrzeże stanu ma długość 98 km. Obejmuje zatokę Paranaguá o powierzchni 300 km² nad którą położone są dwa ważne porty: Paranaguá i Antonina. Na granicy z Argentyną i Paragwajem znajdują się wodospady Iguaçu, uznane za jeden z siedmiu cudów świata w kategorii Natura.

Stan można podzielić na pięć głównych obszarów: wybrzeże, góry Serra do Mar i trzy płaskowyże. Ponad połowa powierzchni stanu leży na wysokości powyżej 600 m n.p.m.

Główne rzeki to: Paraná, Paranapanema, Iguaçu i Ivaí.

Klimat[edytuj]

W stanie Paraná występują 3 rodzaje klimatu:

 • podzwrotnikowy na wybrzeżu i niżej położonych terenach płaskowyżu – opady występują równomiernie w ciągu roku, lata są gorące
 • w wyższych partiach płaskowyżu występują równomierne opady, a lata są łagodne
 • na północnym zachodzie lata są ciepłe, a zimy dość suche

Stolica stanu, Kurytyba, jest położona na terenie płaskowyżu. W zimie średnia temperatura wynosi 13°C, choć może spadać nawet poniżej zera, a w niektórych latach występują nawet opady śniegu. W lecie średnia temperatura to 21°C, ale może sięgać 30°C w najcieplejsze dni. Ranki bywają chłodne i zachmurzone, nawet jeśli potem w ciągu dnia temperatura się podnosi.

W rejonie Foz do Iguaçu różnica między średnimi temperaturami w lecie i w zimie wynosi ok. 11°C. Lata bywają bardzo gorące, a zimy łagodne.

Historia[edytuj]

Region obecnego stanu Paraná początkowo należał do Hiszpanów, którzy w pobliżu źródła rzeki Piquiri założyli osadę Ciudad Real del Guayrá w 1557r.

W początkach kolonizacji portugalskiej, teren obecnego stanu Paraná należał do kapitanii Santo Amaro, a następnie São Vicente. Kolonizacja zaczęła się w XVI wieku, powstała wówczas niewielka osada na wyspie Cotinga, obecnie w gminie Paranaguá. W XVII wieku istniały już osady Nossa Senhora da Luz dos Pinhais (Kurytyba) i Paranaguá.

Paraná została prowincją 19 grudnia 1853 r. Pierwszym prezydentem nowej prowincji został bahiano Zacarias de Góes e Vasconcellos. Za jego kadencji zaczęto budować obecną drogę Estrada da Graciosa.

W XIX wieku do Paraná przybyła duża liczba imigrantów z Europy, głównie z Włoch, Niemiec, Polski i Ukrainy.

Gospodarka[edytuj]

Gospodarka stanu opiera się na rolnictwie (uprawa trzciny cukrowej, soi, kawy, manioku, kukurydzy, pszenicy), przemyśle (agrobiznes, motoryzacja, przemysł papierniczy) oraz ekstrakcji surowców roślinnych (drewno i yerba-mate). Na terenie stanu znajduje się hydroelektrownia Itaipú, druga pod względem wielkości na świecie. Jest to przedsięwzięcie brazylijsko-paragwajskie, z możliwością zwiedzania przez turystów.

Ważną rolę odgrywa też turystyka. Można wyróżnić trzy główne rejony turystyczne: wodospady Iguaçu, wpisane na listę UNESCO, region Vila Velha z ciekawymi formacjami geologicznymi oraz pasmo górskie Graciosa. Na wybrzeżu znajduje się oblegana przez brazylijskich i zagranicznych turystów wyspa Ilha do Mel. Istotnym centrum kulturalnym i handlowym jest stolica stanu, Kurytyba.

Dojazd[edytuj]

Samochodem[edytuj]

Sieć dróg w stanie Paraná liczy prawie 14 tys. km i zapewnia połączenie pomiędzy głównymi miastami, a także umożliwia wygodne dotarcie do innych stanów oraz państw sąsiadujących. Droga BR-277 przecina stan z zachodu za wschód, a droga BR-376 łączy północny zachód ze stanem Santa Catarina. BR-116 łączy stan Paraná ze stanem São Paulo.

Samolotem[edytuj]

W stanie Paraná znajduje się sześć lotnisk, obsługujących regularne loty. Cztery z nich przyjmują liniowe samoloty pasażerskie i cargo (São José dos Pinhais- Kurytyba, Foz do Iguaçu, Londrina i Maringá), a dwa są przeznaczone dla lotów regionalnych (Cascavel i Guarapuava).

Lotniska w São José dos Pinhais i Foz do Iguaçu obsługują loty międzynarodowe.

Statkiem[edytuj]

Dwa główne porty w stanie Paraná to Paranaguá i Antonina, położone nad zatoką Paranaguá. Pierwszy z nich znajduje się w odległości 91 km od Kurytyby i jest największym portem na południu Brazylii. Zawijają tu duże statki turystyczne, płynące wzdłuż południowego wybrzeża.

Statkiem można też dotrzeć na wyspę Ilha do Mel z dwóch miejscowości:

 • Paranaguá - statek odpływa z przystani przy Rua da Praia codziennie w godzinach porannych, porty docelowe na wyspie to Nova Brasília i Encantadas. Przeprawa trwa ok. 2h, a koszt podróży w 2 strony to ok. 24 BRL.
 • Pontal do Sul - można tu dojechać autobusem z Kurytyby (linia Viação Graciosa), wysiadając na ostatnim przystanku. Stąd odpływają statki do miejscowości Nova Brasília i Encantadas, codziennie od 9.00 do 17.00 co pół godziny. Czas przeprawy to ok. 30 min, a koszt ok. 23 BRL

Miasta[edytuj]

Ciekawe miejsca[edytuj]

 • Kurytyba - stolica stanu, główne atrakcje to parki (m.in. Park im. Jana Pawła II i znajdujący się na jego terenie skansen osadnictwa polskiego), Ogród Botaniczny, Muzeum Oscara Niemeyera oraz wieża widokowa Torre das Mercês. Po mieście kursuje autobusowa linia turystyczna, którą można dotrzeć do ważniejszych atrakcji. Przejechanie całej trasy zajmuje ok. 2,5 godziny.
 • Wodospady Iguaçu - położone w zachodniej części stanu, 640 km od Kurytyby; bazą wypadową do zwiedzania wodospadów jest miasto Foz do Iguaçu, dysponujące międzynarodowym lotniskiem i dużą bazą noclegową. Wodospady znajdują się na terenie Brazylii i Argentyny, warto odwiedzić obydwie części.
 • Ilha do Mel - wyspa położona w pobliżu zatoki Pananaguá, uznana za rezerwat biosfery w 1992 r., ograniczono ilość osób przebywających na wyspie do 5 tys. - wykupując bilet na statek, wypełnia się deklarację ile czasu zamierza się zostać na wyspie. Ruch samochodów jest zabroniony, na przystani można wynająć wózek, aby przewieźć swoje bagaże do pousady.
 • Park Vila Velha – leży w regionie Ponta Grossa, 20 km od Kurytyby. Zespół formacji skalnych (arenitowych) przypomina średniowieczne miasteczko z zamkami i wieżami oraz kraterami
 • Paranaguá - najstarsze miasto w całym stanie, powstało w 1649 r., można tu podziwiać zabytki z czasów kolonialnych, muzea i barokowe kościoły; jeden z portów, skąd odpływają statki na Ilha do Mel
 • Morretes i Antonina - kolonialne miasteczka, położone w odległości kilkunastu kilometrów od siebie; Antonina jest drugim największym portem w stanie, ale nie ma tu plaży; w Morretes można zjeść słynne lokalne danie barreado

Poruszanie się[edytuj]

Poruszanie się po stanie Paraná nie przedstawia żadnych trudności. Pomiędzy dużymi miastami istnieją regularne połączenia lotnicze, realizowane na przykład przez linie GOL i TAM, kilka razy dziennie. Lot ze stolicy stanu, Kurytyby do Foz do Iguaçu trwa około godziny. Średnia cena biletu (tam i z powrotem) kupionego na stronie internetowej linii to ok. 300-400 PLN/os.

Transport pomiędzy miastami zapewnia też kilka linii autobusowych. m.in. Viação Graciosa, oferująca połączenia pomiędzy Kurytybą a miastami: São José dos Pinhais, Ponta Grossa, Paranaguá, Morretes, Antonina, Guaraqueçaba, Pontal do Paraná, Matinhos e Guaratuba, oraz miastami Garuva, Itapoá e Joinville, w sąsiednim stanie Santa Catarina.

Bilet na autobus można kupić przez internet, a następnie wydrukować w jednym z samoobsługowych terminali na dworcach. Można też zakupić bilet w kasie na dworcu (rodoviária). Nie jest możliwy natomiast zakup biletu u kierowcy, o czym należy pamiętać, planując podróż. Na przykład na końcowym przystanku linii Kurytyba-Pontal do Sul (Pontal do Paraná), skąd odpływają statki na Ilha do Mel, nie ma kasy biletowej, więc planując drogę powrotną są 3 wyjścia:

 • zakup przez internet
 • zakup od razu biletu powrotnego na dworcu w Kurytybie lub w innym punkcie początkowym
 • z Pontal do Sul można podjechać autobusem linii Oceánica Sul do najbliższego dworca i tam kupić bilet

Połączenia kolejowe są realizowane przez firmę Serra Verde Express. Z dworca kolejowo-autobusowego w Kurytybie (rodoferroviária) codziennie kursuje pociąg turystyczny do miasteczka Morretes, a w niedzielę jedzie dalej, do Paranaguá (od marca 2014 ten niedzielny kurs jest czasowo zawieszony).

Z Kurytyby można też wygodnie podróżować autobusem lub samolotem do innych stanów i sąsiednich państw.

Zakupy[edytuj]

Gastronomia[edytuj]

Kuchnia stanu Paraná to połączenie wpływów imigrantów, którzy tu przybyli oraz rdzennych mieszkańców. Indianie używali głównie nasion miejscowej sosny (araukaria), które do dziś można spotkać jako składnik różnych dań, na przykład zup, naleśników, sufletów.

Wpływ kuchni portugalskiej to barreado, kiedyś typowe danie rybaków z Azorów, a obecnie serwowane w takich miasteczkach jak Antonina, Guaraqueçaba, Guaratuba, Morretes i Paranaguá. Jest to rodzaj mięsnego gulaszu, podawanego w glinianym garnku, z dodatkiem ryżu, mąki z manioku, bananów.

Na południu Brazylii popularne są też różne rodzaje grillowanego mięsa. Dania te nazywane są churrasco, a restauracja, która się w nich specjalizuje to churrascaria.

Noclegi[edytuj]

Przykładowe hotele i pousady

 • Foz do Iguaçu: Pousada el Shaddai [1] - pousada i hostel, położony w centrum miasta, w niewielkiej odległości od przystanku autobusowego, skąd odjeżdżają autobusy do parku narodowego, blisko sklepów i restauracji; personel dobrze mówi po angielsku i jest bardzo pomocny w organizowaniu wycieczek; cena za pokój 2-osobowy z łazienką, wifi, klimatyzacją i śniadaniem to ok. 100 pln (maj 2014)
 • Foz do Iguaçu: Hotel das Cataratas [2] - ten luksusowy hotel znajduje się na terenie parku narodowego, goście nie muszą więc płacić dodatkowo za wstęp do parku; cena pokoju 2-osobowego zaczyna się od 1200 pln
 • Kurytyba: Hotel Golden Star [3] - trzygwiazdkowy hotel w centrum Kurytyby, w pobliżu teatru Guaíra i kilkanaście minut pieszo od dworca kolejowo-autobusowego, cena pokoju 2-osobowego ze śniadaniem od 180 pln

Bezpieczeństwo[edytuj]

Południe Brazylii jest uważane za bezpieczne, nawet w dużych miastach natężenie pospolitej przestępczości jest dużo mniejsze niż w Rio de Janeiro, São Paulo czy Salvadorze. Dominuje ludność pochodzenia europejskiego, więc turysta z Polski nie wyróżnia się na ulicy i nie jest narażony na napad czy choćby nagabywanie.

Zdrowie[edytuj]

Kontakt[edytuj]To jest zarys artykułu. Na razie jest tutaj szablon i niewiele więcej. Pomóż, aby stał się użytecznym artykułem wprowadzając choćby podstawowe informacje.