Pomóż wybogacić Wikitravel! Dowiedz się jak

Moynak

Z Wikitravel, http://wikitravel.org/
Wersja z dnia 21:17, 27 cze 2007 autorstwa Msienkie (dyskusja | edycje) (Charakterystyka)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Moynak

Default Banner.jpg


Charakterystyka

Moynak to niewielkie miasto (około 2000 mieszkańców) położone około 210 kilometrów na północny zachód od Nukusu, stolicy autonomicznej republiki Karakałpakstanu. Jeszcze 40 temu lat Moynak był jednym z największych portów położonych u brzegów Morza Aralskiego, niestety miasto bardzo podupadło w związku z katastrofą ekologiczną - morze cofnęło się o 150 kilometrów od miasta. Tragedia Morza Aralskiego rozpoczęła się w latach 60-tych XX wieku, kiedy to planiści radzieccy postanowili zwiększyć produkcję bawełny na terenach Azji Środkowej. Zbudowano wielką sieć kanałów nawadniających, które zasilono wodami dwóch największych rzek Uzbekistanu: Syr Darii oraz Amu Darii. Od tego momentu zaczęło następować silne obniżanie poziomu Morza Aralskiego, przez 40 lat morze zmieniło się na dwa oddzielne zbiorniki, a całkowita powierzchnia zmniejszyła się o około 2/3 w stosunku do powierzchni z lat 60-tych. Na powierzchni 50 tysięcy kilometrów kwadratowych powstała słona pustynia zwana Aralkum.

Dojazd

Samochodem

Najwygodniejszym sposobem dotarcia do Moynaku jest wynajęcie samochodu (Nexii). Koszt wynajęcia Nexii w Nukusie to około 45-50 dolarów (cena zawiera kurs w obie strony). Stan drogi do Moynaku jest w miarę dobry, tak więc podróż w jedną stronę nie powinna trwać dłużej niż 2,5 godziny. W Nukusie samochód można wynająć przed hotelem Nukus lub przed dworcem kolejowym, preferowana jest ta druga opcja, gdyż ceny przed hotelem są jakieś 20%-25% wyższe. Oczywiście ceny są negocjowalne.

Autobusem

Raz dziennie o godzinie 9:00 kursuje autobus z Nukusu. Podróż do Moynaku zajmuje prawie 4 godziny, koszt biletu wynosi około 1,5 dolara. Autobus powrotny z Moynaku do Nukusu odjeżdża o godzinie 15.00, tak więc jeżeli zamierzamy wrócić do Nukusu tego samego dnia, wybór takiej opcji podróży pozostawia niewiele czasu na zwiedzenie miasta.

Warto zobaczyć

  • Wraki statków

Gastronomia

Noclegi

Jedynym oficjalnym miejscem, gdzie można przenocować jest Hotel Oybek (tel. 218 68). Pokój kosztuje 5$, istnieje także możliwość zakupu obiadu za 3$. Hotel nie posiada bieżącej wody, warunki są jednak w miarę przyzwoite, jak na swoją cenę. Hotel znajduje się w odległości około 3 kilometrów od przystanku autobusowego.

Bezpieczeństwo

Informacje turystyczne

Porady

To jest zarys artykułu. Na razie jest tutaj szablon i niewiele więcej. Pomóż, aby stał się użytecznym artykułem wprowadzając choćby podstawowe informacje.