Pomóż wybogacić Wikitravel! Dowiedz się jak

Moynak: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikitravel, http://wikitravel.org/
Skocz do: nawigacja, szukaj
Moynak

Default Banner.jpg

(Autobusem)
(Autobusem)
 
Linia 10: Linia 10:
  
 
===Autobusem===
 
===Autobusem===
O godzinie 9:00 kursuje autobus z [[Nukus|Nukusu]]. Podróż do Moynaku zajmuje prawie 4 godziny, koszt biletu wynosi około 1,5 dolara. Autobus powrotny z Moynaku do [[Nukus|Nukusu]] odjeżdża o godzinie 15.00, tak więc jeżeli zamierzamy wrócić do [[Nukus|Nukusu]] tego samego dnia, wybór takiej opcji podróży pozostawia niewiele czasu na zwiedzenie miasta.
+
O godzinie 9:00 oraz 15:00 kursuje autobus z [[Nukus|Nukusu]]. Podróż do Moynaku zajmuje prawie 4 godziny, koszt biletu wynosi około 1,5 dolara. Autobus powrotny z Moynaku do [[Nukus|Nukusu]] odjeżdża także o godzinie 9:00 lub 15.00.
 +
Tak więc jeżeli zamierzamy wyjechać z [[Nukus|Nukusu]] oraz wrócić z powrotem tego samego dnia, wybór takiej opcji podróży (o 9:00 wyjazd z [[Nukus|Nukusu]], o 15:00 powrót) pozostawia niewiele czasu na zwiedzenie miasta.
  
 
==Warto zobaczyć==
 
==Warto zobaczyć==

Aktualna wersja na dzień 22:00, 27 cze 2007


Charakterystyka[edytuj]

Moynak to niewielkie miasto (około 2000 mieszkańców) położone około 210 kilometrów na północny zachód od Nukusu, stolicy autonomicznej republiki Karakałpakstanu. Jeszcze 40 temu lat Moynak był jednym z największych portów położonych u brzegów Morza Aralskiego, niestety miasto bardzo podupadło w związku z katastrofą ekologiczną - morze cofnęło się o 150 kilometrów od miasta. Tragedia Morza Aralskiego rozpoczęła się w latach 60-tych XX wieku, kiedy to planiści radzieccy postanowili zwiększyć produkcję bawełny na terenach Azji Środkowej. Zbudowano wielką sieć kanałów nawadniających, które zasilono wodami dwóch największych rzek Uzbekistanu: Syr Darii oraz Amu Darii. Od tego momentu zaczęło następować silne obniżanie poziomu Morza Aralskiego, przez 40 lat morze zmieniło się na dwa oddzielne zbiorniki, a całkowita powierzchnia zmniejszyła się o około 2/3 w stosunku do powierzchni z lat 60-tych. Na powierzchni 50 tysięcy kilometrów kwadratowych powstała słona pustynia zwana Aralkum.

Dojazd[edytuj]

Samochodem[edytuj]

Najwygodniejszym sposobem dotarcia do Moynaku jest wynajęcie samochodu (Nexii). Koszt wynajęcia Nexii w Nukusie to około 45-50 dolarów (cena zawiera kurs w obie strony). Stan drogi do Moynaku jest w miarę dobry, tak więc podróż w jedną stronę nie powinna trwać dłużej niż 2,5 godziny. W Nukusie samochód można wynająć przed hotelem Nukus lub przed dworcem kolejowym, preferowana jest ta druga opcja, gdyż ceny przed hotelem są jakieś 20%-25% wyższe. Oczywiście ceny są negocjowalne.

Autobusem[edytuj]

O godzinie 9:00 oraz 15:00 kursuje autobus z Nukusu. Podróż do Moynaku zajmuje prawie 4 godziny, koszt biletu wynosi około 1,5 dolara. Autobus powrotny z Moynaku do Nukusu odjeżdża także o godzinie 9:00 lub 15.00. Tak więc jeżeli zamierzamy wyjechać z Nukusu oraz wrócić z powrotem tego samego dnia, wybór takiej opcji podróży (o 9:00 wyjazd z Nukusu, o 15:00 powrót) pozostawia niewiele czasu na zwiedzenie miasta.

Warto zobaczyć[edytuj]

  • Wraki statków

Gastronomia[edytuj]

Noclegi[edytuj]

Jedynym oficjalnym miejscem, gdzie można przenocować jest Hotel Oybek (tel. 218 68). Pokój kosztuje 5$, istnieje także możliwość zakupu obiadu za 3$. Hotel nie posiada bieżącej wody, warunki są jednak w miarę przyzwoite, jak na swoją cenę. Hotel znajduje się w odległości około 3 kilometrów od przystanku autobusowego.

Bezpieczeństwo[edytuj]

Informacje turystyczne[edytuj]

Porady[edytuj]

To jest zarys artykułu. Na razie jest tutaj szablon i niewiele więcej. Pomóż, aby stał się użytecznym artykułem wprowadzając choćby podstawowe informacje.