Pomóż wybogacić Wikitravel! Dowiedz się jak

Marrakesz

Z Wikitravel, http://wikitravel.org/
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marrakesz

Default Banner.jpg

noframe
Marrakesz


Położenie Maroko
Powierzchnia 6,2 km²
Liczba ludności 2 453 000

Marrakesz - miasto w południowym Maroku. Około 1,5 mln mieszkańców.

Charakterystyka

Dojazd

Samolotem

Samochodem

Koleją

Autobusem

Komunikacja

Z lotniska można dojechać autobusem do centrum (20Dh)albo taksówką (ok. 50Dh), ale taksówkarze żądają zazwyczaj 100Dh.

Poruszanie się taksówkami jest stresujące. Taksówkarze domagają się około 3 razy większej opłaty niż powinien kosztować przejazd. Można: albo negocjować przed rozpoczęciem jazdy, co nie jest bardzo przyjemne i niekoniecznie efektywne, albo wręczyć dokładną kwotę po przejeździe na miejsce i odejść. Prawdopodobnie będą krzyczeć, ale nie zostawią samochodu. Poruszanie się taksówkami po mieście jest na tyle stresujące, że czasem jest lepiej chodzić pieszo.

Marokańczycy mogą być bardzo aroganccy, zwłaszcza w stosunku do kobiet . Nie należy pytać przechodniów o drogę - mogą skierować Cię w złą stronę, a dodatkowo żądać opłaty . Jeśli wyglądasz na kogoś, kto zgubił drogę możesz stać się ofiarą oszustwa. Będą próbować wyciągnąć od Ciebie pieniądze za wskazanie kierunku, a taksówkarze zażądają nawet 5 razy więcej niż powinni. Jednak jeżeli masz podstawową mapę nie można się zgubić. Jeżeli istnieje taka potrzeba najlepiej o drogę zapytać innego turystę. Nie należy dawać pieniędzy dzieciom za wskazanie kierunku - to jest demoralizujące i nie efektywne.

Warto zobaczyć

Grobowce Saadytów, Medresa Ibn Jasufa, Al Bahia, El Badi, targowiska, życie uliczne.

Najbliższe okolice

Nauka

Praca

Zakupy

Należy wziąć pod uwagę, że jak w każdym kraju arabskim, tak i w Maroku, targowanie się jest na porządku dziennym. Proponowana cena jest zazwyczaj trzy razy wyższa niż rzeczywista. Jeśli np. podawana jest cena 100Dh to zaczynamy negocjować od 10Dh i na końcu płacimy około 30Dh. "Negocjacje" są czasochłonne jednak możliwe jest uzyskanie dobrej ceny. Należy kupować tylko niezbędne towary, lub te pamiątki, które naprawdę chcesz to mieć.

Można być oszukanym nawet przy zakupie wody, w normalnie wyglądającym sklepie. Trzeba mieć dużo drobnych i dawać odliczoną kwotę.

Gastronomia

Większość restauracji w turystycznych miejscach jest z wyższej półki cenowej.

Bez problemu można jednak znaleźć mniej turystyczne miejsca lub stołować się na ulicznych straganach. Nocą wartym zainteresowania jest plac Dżamaa al-Fina. Zamienia się on w plan z jedzeniem. Barwne stoiska, przeróżne potrawy, unoszący się zapach świeżo przygotowywanych potraw tworzą niesamowity klimat. Choć klientela to głównie turyści, ceny są znacznie niższe niż w tutejszych restauracjach.


Festiwale, imprezy

Noclegi

  • Club Med Marrakesz ; rodzinny hotel ultra all inclusive na obrzeżach miasta na dawnej plantacji palmowej

Kontakt

Wycieczka pustynna Prywatne wycieczki z Marrakeszu do Merzouga Organizujemy przygodowe wycieczki Sahary w Maroku. Skontaktuj się z nami, a my przygotujemy dla Ciebie niesamowite wakacje w Maroku, z wygodnym transferem w samochodzie, zwiedzamy miejsca UNESCO i góry Atlas. Odwiedzamy Dades i wąwozy Todra, a następnie jedziemy na wielbłądach do obozu Erg Chebbi, gdzie spędzasz noc przy smacznej kolac ==Kontakt== →→ Wycieczki

Bezpieczeństwo

Miasto , przy zachowaniu normalnych środków zachowania jest bezpieczne. Najlepiej ignorować wszelkiego rodzaju zaczepki, których jedynym celem jest wyciągniecie od turysty pieniędzy. Nigdy nie należy dawać pieniędzy za udzielenie informacji itd.

Jeżeli to możliwe należy unikać rozmów z przypadkowo spotkanymi mieszkańcami, oprócz pracowników hoteli, restauracji czy policji.

Powinno się unikać wszelakiego rodzaju okazjonalnie napotkanych przewodników, mogą próbować w jakiś sposób nieświadomego turystę wykorzystać.

Nie bardo jest możliwe aby się zachowywać elegancko w stosunku do zaczepiających mieszkańców. Turysta aby się nie stał łupem oszustów musi albo ignorować zaczepki, albo być bardzo asertywnym, a nawet czasami agresywnym. Czasami kończy się to przeklinaniem na pożegnanie. Trudno, należy, nie wdając się w dalsze dyskusje odejść.

Informacje turystyczne

Wyjazd

To jest zarys artykułu. Na razie jest tutaj szablon i niewiele więcej. Pomóż, aby stał się użytecznym artykułem wprowadzając choćby podstawowe informacje.