Pomóż wybogacić Wikitravel! Dowiedz się jak

Malta

Z Wikitravel, http://wikitravel.org/
Wersja z dnia 15:51, 15 kwi 2006 autorstwa Episteme (dyskusja | edycje) (+interlang)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Malta

Default Banner.jpg

Malta
Flaga państwowa
[[Grafika:|Lokalizacja]]
Stolica La Valetta
Ustrój polityczny republika
Waluta lira maltańska (MTL)
Strefa czasowa UTC +1 zima
UTC +2 lato
Powierzchnia 316 km²
Liczba ludności 400 000
Język urzędowy maltański, angielski
Religia katolicyzm
Kod telefoniczny +356
Napięcie elektryczne {{{napięcie_elektryczne}}}
Kod samochodowy M
Ruch samochodowy {{{ruch_samochodowy}}}
Domena internetowa .mtRegiony

Miasta

La Valetta - Miasto wzniesione przez joannitów po Wielkim Oblężeniu(1565), obecnie stolica kraju. Valetta to również jedno z najpiękniejszych miejsc obronnych w Europie. Miasto zaprojektował watykański architekt Francesco Laparelli. Było wtedy bardzo ważnym projektem urbanistycznym epoki renesansu. Projekt przewidywał ulice przecinające się pod kątem prostym i różnego rodzaju place. Doskonałe były również lokalizacja pałacu Wielkiego Mistrza oraz kościół zakonny. Miasto ochrzczono nazwą Valetta na cześć wielkiego mistrza Jeana Parisota de la Valette.

Trzy Miasta(Senglea, Cospicua, Vittoriosa)-Te miasta istniały od bardzo dawna. Już po opuszczeniu wyspy Rodos przez cesarza Karola V Maltańczycy postanowili o osiedleniu się na terenie, zwanym Il Borgo. Il Borgo składał się z dwóch cypli. Miasta, które dziś możemy podziwiać nosiły zupełnie inne nazwy: Senglea(Isola), Vittoriosa(Birgu), Cospicua(Bormla).

Mdina - Bardzo ciekawe miasto, owiane tajemnicą. Wyróżnia je przede wszystkim strategiczne położenie(doś ważne w czasach jego świetności)- wysokie wzgórze. Jest to chyba najstarsze miasto w dziejach Malty, istniało bowiem już w epoce brązu. Dawniej Mdina była stolicą kraju, stąd też wiele w niej obiektów użyteczności publicznej. Mdinę nazywa się Miastem Ciszy, ponieważ jej wąskie, kręte uliczki były dawniej niedostępne dla ruchu kołowego. Do historii przejdzie też Rabat -inne miasto znajdujące się w obrębie Mdiny.

Sliema -

Ciekawe miejsca

Charakterystyka

Geografia

Klimat

Historia

Kultura i sztuka

Polityka

Gospodarka

Społeczeństwo

Zwyczaje

Dojazd

Samolotem

Koleją

Samochodem

Autobusem

Statkiem

Komunikacja

Wyjazd

Język

Zakupy

Gastronomia

Noclegi

Nauka

Praca

Bezpieczeństwo

Zdrowie

Kontakt

Telefon

Internet

Poczta

Przedstawicielstwa dyplomatyczne

To jest zarys artykułu. Na razie jest tutaj szablon i niewiele więcej. Pomóż, aby stał się użytecznym artykułem wprowadzając choćby podstawowe informacje.