Pomóż wybogacić Wikitravel! Dowiedz się jak

Linki zewnętrzne

Z Wikitravel, http://wikitravel.org/
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linki zewnętrzne

Default Banner.jpg

Linki zewnętrzne to linki do innych stron internetowych niż Wikitravel.

Linki zewnętrzne powinny być ograniczone do minimum, a linki do źródeł drugorzędnych takich jak przewodniki online, recenzje, strony pośredników agencji turystycznych, agregatory wyszukiwania nie powinny' być zamieszczane w artykułach Wikitravel.

W artykułach nie powinna się znajdować oddzielna sekcja Linki zewnętrzne.

Do czego linkować[edytuj]

Linki zewnętrzne powinny prowadzić do pierwszorzędnych źródeł informacji, takich jak:

 • oficjalna strona centrum informacji turystycznej (punktu turystycznego), lub urzędowa strona danego miejsca.
 • oficjalna strona hotelu
 • oficjalna strona restauracji, baru, pubu, klubu, itd.
 • oficjalna strona muzeum, parku, bądź innej atrakcji.
 • oficjalna strona ośrodka kulturalnego, lub organizacji naukowej/ edukacyjnej, która oferuje programy interesujące dla podróżnego.

Stosowanie pierwszorzędnych linków sprawia, że artykuły Wikitravel są bardziej zwięzłe: dla jednego/ dwóch linków pierwszorzędnych, jest zazwyczaj kilkadziesiąt linków do drugorzędnych źródeł informacji. Stosując linki do pierwszorzędnych źródeł informacji pozwala nam uniknąć subiektywności i konfliktu. Przykładowo, bardzo ciężko byłoby zadecydować, który z tysięcy linków do gazet, magazynów, blogów, stron internetowych w najlepszy sposób opisuje Warszawę. Jest natomiast łatwo zgodzić się, że http://www.warsawtour.pl/ to oficjalna strona turystyczna miasta Warszawa.

Jeśli dana miejscowość ma zarówno oficjalną stronę turystyczną i urzędową, w artykule Wikitravel możesz umieścić obie.


Do czego NIE linkować[edytuj]

Unikaj linkowania do drugorzędnych źródeł informacji[edytuj]

Przykładowo unikaj linkowania do:

 • serwisy rezerwacji hoteli, samolotów, wycieczek (agregatory usługowe)
 • przewodniki online
 • przewodniki restauracji i opinie o restauracjach
 • blogi, fora, portale społecznościowe (Facebook), z jednym wyjątkiem- jeśli biznes (restauracja, hotel, itp) nie ma oficjalnej strony internetowej.
 • listy linków, katalogi usług
 • porównywarki cenowe
 • serwisy nawigacyjne (mapy)
 • gazety, magazyny
 • prywatne galerie zdjęć, portale fotograficzne/ wideo (np. Fickr, Webshots, YouTube, etc.)
 • własne pamiętniki z podróży
 • wyniki wyszukiwania
 • inne przewodniki turystyczne, w tym audio przewodniki, wirtualne przewodniki, kamerki internetowe.
 • agencje wynajmu zakwaterowanie
 • agencje turystyczne, operatorzy wycieczek
 • taksówki, busy, przewoźnicy, wypożyczalnie samochodów w miastach, w których są one powszechne i łatwe do znalezienia (6 lub więcej w danej miejscowości)
 • linki do aplikacji mobilnych, które pokazują lokalne atrakcje, restauracje, informacje turystyczne.


Unikaj linkowania do innych przewodników turystycznych[edytuj]

Powinniśmy unikać linkowania do innych przewodników, aby zapewnić, że informacje znajdują się w samych artykułach Wikitravel, a nie na stronach odsyłąjących z Wikitravel. Jest to związane z samymi założeniami Wikitravel. Jeśli mielibyśmy wiele linków do innych przewodników online, stracilibyśmy impuls, aby stworzyć własny.

Unikaj również linkowania do rankingów i recenzji online, chyba, że są one rzeczywiście niepospolite.


Format linków[edytuj]

Istnieją trzy możliwe formaty dla linków zewnętrznych. Aby zachować jednolitość pomiędzy artykułami powinniśmy z zasady stosować tylko pierwszy z niżej wymienionych formatów:

Dobrze[edytuj]

 • Przykład, aby stworzyć standardowy link zewnętrzny w formie hipertekstu, zamieść jeden kwadratowy nawias z przodu, a zaraz po nim umieść link, pamiętając aby dodać część http:// lub https://, gdyż system nie rozpozna linku jeśli w linku będzie brakować http:// lub https://. Następnie umieść jedną spację, a następnie dodaj tekst jaki chciał być podlinkować. Stanie się on wtedy niebieski. Na koniec dodaj jeden zamykający nawias kwadratowy, na przykład [http://przykład.pl/ '''Przykład'''].

Ten "dobry" styl oznacza, że czytelnicy Wikitravel będą mogli łatwo zauważyć, kiedy zostaną przekierowani z naszego przewodnika na inną stronę internetową. Niebieska, w górę skierowana strzałka przy Przykład jest bardzo charakterystyczna. Ten format nie zakłóca również tekstu artykułu długimi, nieładnymi URLami, które psują wygląd artykułu.


Źle[edytuj]

Nie stosuj:

 • Formatu jaki mają przypisy [1], gdyż tworzyłby on zbędnie wzrastające przy URlach cyferki. '''Przykład przypisu''' [http://www.przykład.pl/]

Stosowanie linków zewnętrznych[edytuj]

 • Linki w listingach: Zamieszczaj linki zewnętrzne do pierwszorzędnych źródeł informacji w Listingach danych placówek (oficjalna strona muzeum, restauracji, hotelu, itd).
 • Oficjalne strony miejscowości: jeśli istnieje oficjalna strona danej miejscowości powinna być ona zamieszczona w artykule tylko raz, na samym jego początku. Najlepiej, żeby sama nazwa miejscowości była hiperlinkiem. Na przykład dla Warszawy oficjalnym linkiem powinien być http://www.warsawtour.pl/.
 • Linki w artykułach: powinny być ograniczone do minimum i powinny przekierowywać do pierwszorzędnych źródeł informacji. Mogą to być na przykład linki do oficjalnych stron linii lotniczych, przewoźników, oraz strony informujące na bieżąco o zagrożeniach i alarmach dla turystów w danym miejscu.

W Wikitravel nie powinniśmy stosować trzeciorzędnych źródeł takich jak Encyklopedia czy Wikipedia. Każdy kto chciałby dowiedzieć się więcej na dany temat może sam śmiało wyszukać informacji na własną rękę, nie musi być przekierowany z Wikitravel. Nieumieszczanie w Wikitravel linków do trzeciorzędnych źródeł ma na celu tylko i wyłącznie ograniczenie liczby linków zewnętrznych w naszych artykułach. Ponad to, jeśli uważasz, że informacje zawarte w trzeciorzędnych źródłach są wartościowe dla czytelników Wikitravel, przeredaguj je i opisz własnymi słowami, zamiast podawać po prostu link, który i tak nie mógłby zostać kliknięty jeśli ktoś zdecydowałby się wydrukować dany artykuł.

Dalsze wskazówki[edytuj]

Nie wprowadzaj w błąd[edytuj]

Nie stosuj podwójnych przekierowań. To co czytelnik oczekuje po kliknięciu na lik, powinno się tam znajdować.

Stosuj krótkie, czytelne linki[edytuj]

Dla tych, którzy wydrukują artykuł Wikitravel, linki pokażą się jako zwykłe URLe. Im krótsze, tym tekst będzie bardziej czytelny.

Nie stosuj platform skracających linki, jak np. Bitly.

Język[edytuj]

Ta wersja Wikitravel jest dla osób czytających po polsku. Linki zewnętrzne powinny być zatem po polsku. Jeśli jednak oficjalna strona nie ma wersji w języku polskim, umieść wersję angielską, lub wersję w lokalnym języku.

Wersja papierwa[edytuj]

Kiedy artykuły Wikitravel są drukowane, linki pojawiają się w nawiasach, zaraz za tekstem, do którego przekierowywały.

Na przykład listing atrakcji w wydrukowanym artykule będzie wyglądał następująco:

 • Muzeum Cywilizacji Azjatyckiej, 1 Empress Pl, ☎ +65 6332 7798, [1] (http://www.nhb.gov.sg/ACM).


Zobacz również[edytuj]