Otwórz menu główne

Wikitravel β

Chludowo


Chludowo jest położone 20 km na północ od Poznania, przy trasie (zarówno kolejowej, jak i drogowej) do Piły.

DojazdEdytuj

Dojazd z Poznania do Chludowa zapewnia kolej, PKS oraz komunikacja podmiejska gminy Suchy Las, na terenie której leży Chludowo. Pociąg - Chludowo leży na linii kolejowej Poznań - Piła - Kołobrzeg. Obecnie trasą kursuje 5 pociągów na dobę, umożliwiając dojazd z jednej strony do Poznania, z drugiej do Piły i dalej do Szczecinka, Kołobrzegu, Koszalina. Czas jazdy - 25 minuy. PKSy - przedsiębiorstwa PKS i KSK zapewniają od 12 do 17 (zależnie od dnia tygodnia) kursów z Poznania do Chludowa. Niektóre z autobusów łączą wieś z m.in. Piłą czy Wągrowcem. Autobusy podmiejskie - transport do Chludowa zapewnia Zakład Komunikacji Publicznej gminy Suchy Las. Na trasie z centrum Poznania (pętla Dworzec PKS Poznań peron 1, strona Międzynarodowego dworca - mozliwość wsiadania również m.in przy Zamku, Urzędzie wojewódzkim, przy stacji Poznańskiego Szybkiego Tramwaju 'Słowiańska' i pętli tramwajowej przy ul. Piątkowskiej) zapewnia linia 905 - w dni robocze 21 kursów, w weekendy 15-16. Czas jazdy - wg rozkładu ok. 50 minut, ale jest silnie uzależniony od korków na trasie. Szczegóły, ceny, rozkład jazdy na stronie przewoźnika : http://www.zkp.com.pl

Chludowo leży przy bardzo ruchliwej drodze krajowej nr 11, przejazd nią z Poznania do Chludowa, szczególmnie w godzinach szczytu, może zająć nawet godzinę.

Warto zobaczyćEdytuj

Dwie główne atrakcje Chludowa to :

  • kościół Wszystkich Świętych - świątynia drewniana z 1736 r., zbudowana z drewna modrzewiowego i ufundowana przez cysterki z Owińsk po pożarze poprzedniego, który spłonął w 1710 roku. Nowa świątynia, orientowana (a więc zwrócona prezbiterium ku wschodowi), konsekrowana została w 1744 roku. Niewielki, lecz piękny kościołek zbudowany został na planie krzyża, w konstrukcji zrębowej, z zewnątrz oszalowany deskami. We wnętrzu kościoła, na belce tęczowej znajdują sie barokowe rzeźby : Chrystusa na krzyżu, Matki Boskiej i św. Jana, warto obejrzeć też obraz Matki Boskiej ze św. Mikołajem i św. Wojciechem z drugiej połowy XVI wieku. . Barokowy jest również ołtarz główny. Warto też zwrócić uwagę na drewnianą figurę św. Józefa, pochodzącą z warsztatu wielkopolskiego z II połowy XVIII w.
  • pałac - z 1875 r., w latach międzywojennych swoja siedzibe znalazło tu Zgromadzenie Misjonarzy Werbistów wraz z Muzeum Etnograficzno - Misyjnym. W zbiorach muzeum znaleźć można m. in. hinduskie bóstwa z brązu, japoński ornat jedwabny, afrykańskie bębny, wypchane zwierzęta z egzotycznych krain oraz broń i odzież używana przez Indian. Przed budynkiem stoi popiersie Romana Dmowskiego, przedwojennego działacza politycznego (eNDecja). To właśnie w tym pałacu w 1919 Dmowski wspólnie z premierem (i kompozytorem) Ignacym Paderewskim, podpisali traktat wersalski, pstatecznie przynoszący Polsce niepodległość.

KontaktEdytuj

Dom i Nowicjat Zgromadzenia Misjonarzy Werbistów oraz Muzeum Etnograficzne : Tel : 061 811 65 50 lub 811 65 02, ul. Kościelna 4, 62-001 Chludowo.

Urząd Gminy Suchy Las : ul. Szkolna 13, 62-002 Suchy Las, Tel. 061 89 26 250, http://www.suchylas.pl mailto:[email protected]

Najbliższe okoliceEdytuj

Krótki postój w Chludowie można zaplanować jadąc z Poznania na północ w kierunku Piły, Wełny, Wągrowca czy wręcz nad morze.