Pomóż wybogacić Wikitravel! Dowiedz się jak

Edytujesz Łódź

Skocz do: nawigacja, szukaj

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Edycja może zostać wycofana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.
Aktualna wersja Twój tekst
Linia 93: Linia 93:
  
 
== Komunikacja miejska ==
 
== Komunikacja miejska ==
Głównym przedsiębiorstwem komunikacji publicznej w Łodzi, obsługującym większość linii autobusowych oraz wszystkie linie tramwajowe, jest [http://www.mpk.lodz.pl MPK-Łódź]. Niektóre linie autobusowe obsługują inne firmy, jednak obowiązują tam takie same bilety.
+
Głównym przedsiębiorstwem komunikacji publicznej w Łodzi, obsługującym większość linii autobusowych oraz wszystkie linie tramwajowe, jest [http://www.mpk.lodz.pl MPK-Łódź].
  
 
Linie tramwajowe oznaczone są liczbami od 1 do 16 oraz 41, 43 i 46, natomiast linie autobusowe liczbami od 50 do 99. Istnieje również linia autobusowa oznaczona numerem 6, który pokrywa się z jedną z linii tramwajowych, jednak obie linie kursują na zupełnie innych trasach.  
 
Linie tramwajowe oznaczone są liczbami od 1 do 16 oraz 41, 43 i 46, natomiast linie autobusowe liczbami od 50 do 99. Istnieje również linia autobusowa oznaczona numerem 6, który pokrywa się z jedną z linii tramwajowych, jednak obie linie kursują na zupełnie innych trasach.  
Linia 100: Linia 100:
  
 
Linie autobusowe zastępcze, uruchamiane na czas remontów i awarii na trasach linii tramwajowych (czasem również autobusowych), oznaczane są literą Z i liczbą, np. Z3. Gdy jednak kursowanie tramwajów zostaje zawieszone z powodu nagłej awarii, autobusy zastępcze nie otrzymują takiego oznaczenia. Na wyświetlaczach mają napis "komunikacja zastępcza", "autobus za tramwaj" lub numer zastępowanej przez nie linii tramwajowej.
 
Linie autobusowe zastępcze, uruchamiane na czas remontów i awarii na trasach linii tramwajowych (czasem również autobusowych), oznaczane są literą Z i liczbą, np. Z3. Gdy jednak kursowanie tramwajów zostaje zawieszone z powodu nagłej awarii, autobusy zastępcze nie otrzymują takiego oznaczenia. Na wyświetlaczach mają napis "komunikacja zastępcza", "autobus za tramwaj" lub numer zastępowanej przez nie linii tramwajowej.
 
===Linie podmiejskie===
 
Charakterystyczną cechą łódzkiej sieci tramwajowej jest obecność linii podmiejskich, wyjeżdżających wiele kilometrów poza granice Łodzi. Obecnie poza Łódź wyjeżdżają linie:
 
* 9 do Konstantynowa Łódzkiego
 
* 16 do Zgierza
 
* 41 do Pabianic
 
* 43 przez Konstantynów Łódzki do Lutomierska
 
* 46 przez Zgierz do Ozorkowa
 
Dawniej istniały również linie tramwajowe do Aleksandrowa Łódzkiego, Rzgowa i Tuszyna. W niedziele i święta w okresie letnim na linii 43 kursuje zabytkowy tramwaj typu 5N.
 
 
Łódź z sąsiednimi miejscowościami łączą również podmiejskie linie autobusowe.
 
 
===Taryfa biletowa===
 
Taryfa łódzkiej komunikacji miejskiej opiera się przede wszystkim na biletach czasowych. Kupuje się bilet na określony czas przejazdu, np. 40 minut, po skasowaniu którego można się dowolnie przesiadać między tramwajami i autobusami (ale do tego czasu wlicza się również oczekiwanie na przesiadkę).
 
 
W większości przypadków, nawet jeśli nie mamy zamiaru się przesiadać, mniej opłacalny jest zakup biletu jednoprzejazdowego. Jest to jednak jedyny rodzaj biletu dostępny u kierowców autobusów i motorniczych tramwajów. Bilety czasowe dostępne są w wielu kioskach i małych sklepach, punktach sprzedaży biletów MPK oraz w automatach biletowych (znajdujących się w niektórych autobusach i tramwajach). Brak biletów u kierowcy lub motorniczego albo niedziałający automat biletowy nie jest jednak żadnym wytłumaczeniem w przypadku kontroli biletów.
 
 
Bilety można też kupić przez telefon komórkowy, jednak wcześniej trzeba zarejestrować się u jednego z czterech obsługiwanych przez MPK operatorów płatności mobilnych i zasilić u niego konto odpowiednią kwotą.
 
 
Nominały biletów można łączyć. Przykładowo może się okazać, że jeśli sprzedawca w kiosku nie będzie miał biletu normalnego, zaproponuje sprzedaż dwóch biletów ulgowych. Takie bilety należy skasować w kasowniku jeden po drugim.
 
 
Do biletu, przed końcem jego obowiązywania, można dokasować inny bilet (z wyjątkiem sytuacji, gdy chcemy uzyskać bilet 24-godzinny, wtedy wszystkie bilety trzeba skasować od razu). Wtedy sumuje się nie czas, a nominał. Jeśli suma nominałów skasowanych biletów nie pokrywa się z ceną biletu za żaden czas przejazdu, wtedy uzyskujemy najdroższy z biletów kosztujących mniej niż suma nominałów biletów które skasowaliśmy. W punktach sprzedaży MPK dostępne są bilety o nietypowych nominałach, poniżej 1 zł, służące właśnie do tego, aby dokasować je do biletu tańszego i bez żadnej straty uzyskać bilet droższy.
 
 
Przewóz zwierząt i bagażu (bez względu na wielkość), w tym rowerów, jest bezpłatny.
 
 
Informacje o taryfie oraz ceny biletów można znaleźć na [http://www.mpk.lodz.pl/showarticleslist.action?category=1267&Aktualna+taryfa stronie MPK].
 
 
====Bilety "długoterminowe"====
 
Typowe bilety czasowe (do skasowania w kasowniku) dostępne są na czas przejazdu od 20 minut do 24 godzin. Można kupić bilety ważne przez dłuższy okres (od 3 dni do 12 miesięcy), jednak takie bilety dostępne są jedynie w punktach sprzedaży biletów MPK i sprzedawane są na specjalnej karcie elektronicznej, tzw. Migawce. Bilety na 3 dni lub 7 dni są biletami na okaziciela (wydawanymi od ręki) i obowiązują we wszystkich liniach tramwajowych i autobusowych.
 
 
Bilety na 14 dni lub 30 dni są dostępne w trzech wersjach, różniących się ceną. Najtańsze są bilety imienne liniowe. Aby zakupić taki bilet, należy zamówić wcześniej imienną Migawkę (kartę elektroniczną - oczekiwanie na nią trwa kilka dni), bilet kupuje się przy jej odbiorze. Ważny jest w dwóch dowolnie wybranych liniach, jest tylko jeden warunek: linie muszą się przecinać lub stykać. Droższy od niego jest bilet imienny sieciowy. Jak sama nazwa wskazuje, również jest biletem imiennym, a więc wymaga imiennej Migawki, na którą się czeka kilka dni, jednak obowiązuje we wszystkich liniach autobusowych i tramwajowych. Najdroższy jest bilet sieciowy na okaziciela - wydawany jest od ręki po zapłaceniu, obowiązuje we wszystkich liniach autobusowych i tramwajowych.
 
 
Bilety 90-dniowe nie są dostępne w wersji liniowej, do wyboru jest bilet sieciowy imienny lub sieciowy na okaziciela. Bilety całoroczne dostępne są jedynie w wersji sieciowej imiennej.
 
 
Generalnie obowiązuje zasada, że im dłuższy okres obowiązywania biletu, tym bilet jest tańszy w przeliczeniu na jednostkę czasu. Wyjątkiem są dostępne również bilety semestralne (czteromiesięczne lub pięciomiesięczne, tylko imienne ulgowe, liniowe lub sieciowe, ważne w okresie między wrześniem a czerwcem), które w wersji sieciowej są droższe niż bilet 90-dniowy i jeden lub dwa 30-dniowe. Zakup sieciowych biletów semestralnych w żaden sposób się nie opłaca.
 
 
====Bilety rodzinne i grupowe====
 
Bilet rodzinny dostępny jest w wersji 24-godzinnej lub 3-dniowej. Jest to normalny bilet kasowany w kasowniku, ważny jedynie w liniach dziennych, dla jednego lub obojga rodziców razem z dwojgiem dzieci w wieku do 16 lat.
 
 
Bilet grupowy jest biletem całodobowym, kasowanym w kasowniku. Ważny jest jedynie w liniach dziennych, dla grupy młodzieży w wieku do 16 lat oraz jednego lub dwojga opiekunów, liczącej razem nie więcej niż 30 osób.
 
 
Mimo że są to bilety kasowane w kasowniku, z ich dostępnością w kioskach może być trudno. Na pewno można zakupić je w punktach sprzedaży MPK i w automatach biletowych.
 
 
====Taryfa na liniach podmiejskich====
 
W '''autobusach''' w Zgierzu nie obowiązuje łódzka taryfa biletowa, tylko taryfa zgierska. Zgierz ma swoją własną sieć autobusową, zasada ta dotyczy jednak również linii 6 i 51 łączących Zgierz z Łodzią. Na granicy obu miast trzeba skasować bilet miasta, do którego się wjeżdża.
 
 
Pabianice, podobnie jak Zgierz, mają swoją własną sieć autobusową i własną taryfę, jednak Pabianic z Łodzią nie łączą żadne autobusy komunikacji miejskiej, dlatego nie ma tu takiego problemu, jak w przypadku Zgierza.
 
 
Łódzka taryfa biletowa obowiązuje natomiast we '''wszystkich tramwajach''' w Łodzi i poza Łodzią (w tym w Zgierzu i Pabianicach) oraz w autobusach komunikacji miejskiej łączących Łódź z sąsiednimi gminami, oprócz Zgierza. Poza granicami Łodzi nie są jednak ważne typowe bilety jednoprzejazdowe, czasowe od 24 godzin wzwyż (w tym "długoterminowe"), rodzinne i grupowe, a jedynie ich droższe wersje - tzw. bilety aglomeracyjne.
 
  
 
== Warto zobaczyć ==
 
== Warto zobaczyć ==
Wklejanie cudzych tekstów zabronione! Teksty w Wikitravel udostępniasz na zasadach licencji: Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 1.0. Zamieszczony przez Ciebie tekst będzie dowolnie zmieniany i rozpowszechniany zgodznie z tą licencją. Pamiętaj, że do Wikitravel nie wolno wklejać tekstów z Wikipedii.

W celu ochrony przed zautomatyzowanym spamem edycyjnym, proszę wpisać poniższy tekst CAPTCHA:

Anuluj | Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)