YOU CAN EDIT THIS PAGE! Just click any blue "Edit" link and start writing!

User talk:Hasan travel

From Wikitravel
Jump to: navigation, search

Turkish Wikitravel[edit]

I do not set up new Wikitravel language versions however, here is a suggestion posted in response to your comment:

I think User:Jpatokal is the man to talk to, though it may require the folks at Internet Brands to push some buttons. --Stefan (sertmann) Talk 13:47, 1 August 2009 (EDT)

Merhaba, Hasan. I just wanted to make sure that you found my comment here. --Peter Talk 16:48, 5 August 2009 (EDT)

Hi. Sorry about the slow response, I've been on vacation. I have nothing to do with new language versions, it's Internet Brands which has to do the work. The Wikitravel:LanguageTr.php file is not used anymore, the Turkish translations is already built into the Wiki software and customization can be done online. Jpatokal 23:42, 12 August 2009 (EDT)
I cannot help you. Please mail khayes at internetbrands.com and brent.conver at internetbrands.com, and ask them to launch the Turkish version. Jpatokal 11:21, 14 August 2009 (EDT)
No, really, the LanguageTr.php page does not do anything. There's no point continually recreating it, the software doesn't use it! - Dguillaime 15:49, 13 November 2009 (EST)

Hasan Bey, selamlar. Pek çok kullanıcının tartışma sayfasında Wikitravel'ın Türkçe versiyonunu açmakla ilgili yardım istediğinizi gördüm. Anladığım kadarıyla, bunu yapabilecek kişi/kurum, Wikitravel'ın sahibi olan Internet Brands. Bakın, iki mesaj yukarıda, Jpatokal ne yapmanız gerektiğine dair bir not düşmüş: "khayes(at)internetbrands.com ve brent.conver(at)internetbrands.com 'a bir mail yollayıp Türkçe versiyonu başlatmalarını rica edin". Lütfen kimseden bundan daha fazla yardım beklemeyin, zira onların da yapabilecekleri birşey yok. – Vidimian 13:40, 29 April 2010 (EDT)

(Aynı mesajı kendi tartışma sayfama da koydum, gördüğünüzden emin olmak için burada tekrarlıyorum) Rica ederim, desenize tahminim doğru çıktı. :) Eğer başka bir konuda İngilizce'yle ilgili yardıma ihtiyaç duyarsanız, hiç çekinmeden demek istediğinizi bana iletebilirsiniz, ben de İngilizce'ye çeviririm, tabii buralarda olduğum sürece (ki son zamanlarda bayağı bir vakit geçiriyorum bu sitede). – Vidimian 18:54, 4 May 2010 (EDT)