Help Wikitravel grow by contributing to an article! Learn how.
New users, please see Help or go to the Pub to ask questions.

Difference between revisions of "Nunavut"

From Wikitravel
Canada : North : Nunavut
Jump to: navigation, search
m (Reverted edits by 65.25.105.176 (Talk) to last version by 69.124.109.34)
(Eat: food prices)
Line 44: Line 44:
  
 
==Eat==
 
==Eat==
There is a KFC express in Iqaluit..
+
Food costs are very high (like Felix). Here is a sample of the Northern Store food prices:
 +
2L of milk..........$6.70
 +
1 dozen eggs........$3.89
 +
1 lb butter.........$4.79
 +
1 orange............$2.70
 +
1 can of Coke.......$1.80
 +
1 can of frozen OJ..$3.25
 +
10 kg of flour......$47.99
 +
 
 +
Food
 +
There are two stores in Pond Inlet: the Northern Store and the Toonoonik Sahoonik Coop. Both stores sell a variety of groceries, household goods, and supplies. Fresh produce is flown in once a week, but the quality is not comparable to that that you would find in grocery stores down south. The prices at both stores are much higher than those down south, too. Many items are expensive because of freight prices.
 +
 
 +
Some examples of prices are:
 +
A can of Coke.....................$2.00
 +
4L milk................................$11.00
 +
6 oranges.............................$4.50
 +
5lbs potatoes........................$6.00
 +
2L Breyers ice cream...........$9.00
 +
 
 +
Food
 +
In Qikiqtarjuaq, food may be purchased from either the Northern Store or the Coop. There is also a small convenience store called Leelie Enterprises.
 +
 
 +
The food costs are very high. Some examples of the cost are:
 +
2L 2% milk............$6.69
 +
1 doz eggs............$3.39
 +
1 loaf of bread.......$4.29
 +
1 lb butter...........$4.49
 +
1 kg bag of flour.....$4.39
 +
1 can of Coke.........$2.10
 +
170g bag of chips.....$4.39
 +
1 doz oranges.........$11.49
 +
 
 +
Food
 +
Groceries can only be purchased at the Co-op, the only grocery store in town.
 +
Some typical prices are:
 +
Dozen eggs..................$4.99
 +
Loaf bread....................$2.99
 +
5lb potatoes..................$5.99
 +
tin evaporated milk.......$3.59
 +
700g McCains Fries.....$7.00
 +
2 L ice cream...........$11.99
 +
Can soft drink..........$2.50
 +
chocolate bar...........$2.13
 +
 
 +
Food
 +
The Northern store and the Co-op sell groceries, supplies, clothing, hardware, and electronics. The Co-op also runs a pool hall/canteen at the old hotel. It is open most evenings. There is also the Sanniit Co-operative, which sells furs, eider down, and some traditional clothing. It is open weekdays from 9 to 4 pm or by appointment.
 +
Food costs are very high in Sanikiluaq. Here are some examples of Northern Store prices of some common grocery items:
 +
2 Litre 2% milk............... $ 6.72
 +
1 dozen large eggs ..........$ 3.89
 +
1 lb butter .......................$4.65
 +
1 loaf of bread ................$2.79
 +
2.5 kg. bag of flour .........$8.79
 +
1 can of Coke ..................$1.39
 +
1 case (24 cans) of Coke ......$33.36
 +
1 can Frozen Orange Juice ...$3.25
 +
150 g bag of Humpty Dumpty Potato Chips ......$3.49
 +
 
 +
Food
 +
There are a number of food stores in Iqaluit. The North Mart and Arctic Ventures are the main food stores in Iqaluit. The North Mart carries a large selection of food, including dairy products and a large assortment of fresh produce. Arctic Ventures carries many specialty food items, such as Asian food supplies and other uncommon foods. Prices at both stores are high, compared to southern prices (the price is wrong, bitch!).
 +
 
 +
Below is a list of some prices that you would find in Iqaluit:
 +
2L 2% milk............$8.99
 +
1 doz eggs............$3.99
 +
1 loaf of bread.......$2.59
 +
1 lb butter...........$4.45
 +
1 2kg bag of flour....$14.45
 +
1 can of Coke.........$2.00
 +
150g bag of chips.....$4.99
 +
 
 +
Food
 +
There is one store in Grise Fiord: the Grise Fiord Inuit Co-op. This store sells a variety of groceries, household goods, and supplies. Fresh produce is flown in regularly, but the variety is not comparable to that that you would find in grocery stores down south. The prices are much higher than those down south, too. Many items are expensive because of freight prices.
 +
 
 +
Some examples of prices are:
 +
Can of Coke........... $3.00
 +
4L milk................$12.00
 +
6 oranges..............$6.50
 +
 
 +
Food
 +
The community has two main stores: the Northern and the West Baffin Co-op. Both stores provide foodstuffs as well as general merchandise, skidoos, etc. the post office is located in the Northern Store (most staff have their mail sent to the school mailbox, which is checked Monday through Friday) while telephone and electricity billing is taken care of a the Co-op store.
 +
Here are a few samples:
 +
Loaf of bread: $2.59
 +
2L of milk: $6.29
 +
1lb ground beef: $5.40
 +
 
 +
First trip to the Grocery Store
 +
We just came from our first trip to the grocery store. "Wow," is all I can say about this:
 +
 
 +
White bread 2.39
 +
8 Hamburger buns 3.49
 +
6-pack of coke 10.98
 +
One white onion 2.38
 +
200 grams of cheese 3.99 (this was an on-sale item)
 +
1 pound margarine 4.39
 +
2 meat pies at 2.89 each
 +
2 pork chops 6.75
 +
1 package of breakfast sausage 5.89
 +
1 hotrod packaged meat-thing (similar to what the Todd has in his pants) 0.99
 +
8 pre-packaged hamburger patties 14.39
 +
1 package of chicken nuggets 9.99
 +
1 package of cigarettes 11.74
 +
 
 +
...and we only bought stuff that didn't seem outrageously expensive: mostly store-brand stuff. We passed on the 8 dollar windex and the 12 dollar containers of orange juice.
 +
 
 +
More Food Prices
 +
We went grocery shopping again tonight at the Tru-Value (yes, normally that is a hardware store) and since all the 'southerners' who read our blog were so fascinated by our last food price post, here's more from the past week:
 +
2 Cans of Dr. Pepper: $1.87 each
 +
1 Loaf of Wonder Bread: $3.49
 +
1 box of six Fish Sticks: $9.99
 +
1 package of 12 hot dog buns: $4.99
 +
24 slices of American cheese (mmmm 64 slices of American cheese): $7.69
 +
1 Hostess cookie: $2.19
 +
2 cans of tuna: $3.79
 +
12 cans of Pepsi: $18.79
 +
...and finally, 1L container of apple juice:
 +
... that's right, $5.89.
  
 
==Drink==  
 
==Drink==  

Revision as of 03:09, 3 September 2008

Nunavut-map.png

Nunavut[1] is an extensive territory in the far North of Canada, located east of the Northwest Territories (of which it used to be part), north of the Canadian provinces of Manitoba, Ontario and Quebec, and west of the Danish territory of Greenland. Nunavut comprises a large portion of the northern tip of the North American continent and a large number of islands on Hudson Bay and the Arctic Ocean.

Contents

Regions

  • Baffin Island - Canada's largest island (and the world's 5th largest) located in the eastern portion of the territory of Nunavut
  • Ellesmere Island

Cities

Other destinations

  • Resolute Bay - the 2nd most northern community in the world and a cultural tourist attraction. Flights available to Resolute Bay on Cornwallis Island can be taken from Iqaluit and Rankin Inlet.
  • Ellef Ringnes Island - the land currently nearest the geomagnetic north pole, which previously passed through the island.

Understand

Nunavut means our land in Inuktitut, the language of the Inuit. This newest and largest of Canada's provinces and territories was split off from the Northwest Territories in 1999 after a long land-claims process. The official languages are English, French, Inuktitut, and Innuinaqtun.

It is one of the most sparsely populated regions of the world - fewer than 30,000 people in an area the size of Western Europe. The immense territory includes most of Canada's Arctic Islands, from Baffin Island in the territory's southeast, where the capital Iqaluit is located, to Ellesmere Island a few hundred kilometers from the North Pole. The territory also includes all of the islands in Hudson Bay.

Its tourist trade, based on Inuit crafts and culture and the austere beauty of the wilderness, is rudimentary but growing.

Talk

Though most Inuit probably speak English it would be a good idea to learn a few key phrases or bring a Inuktitut phrase book along. French may also be useful though not necessary. In the more remote places Inuktitut may be necessary.

Get in

Access is only by air - there is no road or rail from the south, and consequently prices are rather expensive owing to the difficulty of shipping goods in.

Get around

In the smaller communities (less than 3000), ATVs and trucks are used during the short summer (when there is no snow). In the Winter, Snowmobiles are the main way of getting around. Dog sleds are also used but owning and maintaining a dog team can be a very costly endeavor. Getting to and from the different communities can only be done by air as there are very few roads the further North you get.

Do

Eat

Food costs are very high (like Felix). Here is a sample of the Northern Store food prices: 2L of milk..........$6.70 1 dozen eggs........$3.89 1 lb butter.........$4.79 1 orange............$2.70 1 can of Coke.......$1.80 1 can of frozen OJ..$3.25 10 kg of flour......$47.99

Food There are two stores in Pond Inlet: the Northern Store and the Toonoonik Sahoonik Coop. Both stores sell a variety of groceries, household goods, and supplies. Fresh produce is flown in once a week, but the quality is not comparable to that that you would find in grocery stores down south. The prices at both stores are much higher than those down south, too. Many items are expensive because of freight prices.

Some examples of prices are: A can of Coke.....................$2.00 4L milk................................$11.00 6 oranges.............................$4.50 5lbs potatoes........................$6.00 2L Breyers ice cream...........$9.00

Food In Qikiqtarjuaq, food may be purchased from either the Northern Store or the Coop. There is also a small convenience store called Leelie Enterprises.

The food costs are very high. Some examples of the cost are: 2L 2% milk............$6.69 1 doz eggs............$3.39 1 loaf of bread.......$4.29 1 lb butter...........$4.49 1 kg bag of flour.....$4.39 1 can of Coke.........$2.10 170g bag of chips.....$4.39 1 doz oranges.........$11.49

Food Groceries can only be purchased at the Co-op, the only grocery store in town. Some typical prices are: Dozen eggs..................$4.99 Loaf bread....................$2.99 5lb potatoes..................$5.99 tin evaporated milk.......$3.59 700g McCains Fries.....$7.00 2 L ice cream...........$11.99 Can soft drink..........$2.50 chocolate bar...........$2.13

Food The Northern store and the Co-op sell groceries, supplies, clothing, hardware, and electronics. The Co-op also runs a pool hall/canteen at the old hotel. It is open most evenings. There is also the Sanniit Co-operative, which sells furs, eider down, and some traditional clothing. It is open weekdays from 9 to 4 pm or by appointment. Food costs are very high in Sanikiluaq. Here are some examples of Northern Store prices of some common grocery items: 2 Litre 2% milk............... $ 6.72 1 dozen large eggs ..........$ 3.89 1 lb butter .......................$4.65 1 loaf of bread ................$2.79 2.5 kg. bag of flour .........$8.79 1 can of Coke ..................$1.39 1 case (24 cans) of Coke ......$33.36 1 can Frozen Orange Juice ...$3.25 150 g bag of Humpty Dumpty Potato Chips ......$3.49

Food There are a number of food stores in Iqaluit. The North Mart and Arctic Ventures are the main food stores in Iqaluit. The North Mart carries a large selection of food, including dairy products and a large assortment of fresh produce. Arctic Ventures carries many specialty food items, such as Asian food supplies and other uncommon foods. Prices at both stores are high, compared to southern prices (the price is wrong, bitch!).

Below is a list of some prices that you would find in Iqaluit: 2L 2% milk............$8.99 1 doz eggs............$3.99 1 loaf of bread.......$2.59 1 lb butter...........$4.45 1 2kg bag of flour....$14.45 1 can of Coke.........$2.00 150g bag of chips.....$4.99

Food There is one store in Grise Fiord: the Grise Fiord Inuit Co-op. This store sells a variety of groceries, household goods, and supplies. Fresh produce is flown in regularly, but the variety is not comparable to that that you would find in grocery stores down south. The prices are much higher than those down south, too. Many items are expensive because of freight prices.

Some examples of prices are: Can of Coke........... $3.00 4L milk................$12.00 6 oranges..............$6.50

Food The community has two main stores: the Northern and the West Baffin Co-op. Both stores provide foodstuffs as well as general merchandise, skidoos, etc. the post office is located in the Northern Store (most staff have their mail sent to the school mailbox, which is checked Monday through Friday) while telephone and electricity billing is taken care of a the Co-op store. Here are a few samples: Loaf of bread: $2.59 2L of milk: $6.29 1lb ground beef: $5.40

First trip to the Grocery Store We just came from our first trip to the grocery store. "Wow," is all I can say about this:

White bread 2.39 8 Hamburger buns 3.49 6-pack of coke 10.98 One white onion 2.38 200 grams of cheese 3.99 (this was an on-sale item) 1 pound margarine 4.39 2 meat pies at 2.89 each 2 pork chops 6.75 1 package of breakfast sausage 5.89 1 hotrod packaged meat-thing (similar to what the Todd has in his pants) 0.99 8 pre-packaged hamburger patties 14.39 1 package of chicken nuggets 9.99 1 package of cigarettes 11.74

...and we only bought stuff that didn't seem outrageously expensive: mostly store-brand stuff. We passed on the 8 dollar windex and the 12 dollar containers of orange juice.

More Food Prices We went grocery shopping again tonight at the Tru-Value (yes, normally that is a hardware store) and since all the 'southerners' who read our blog were so fascinated by our last food price post, here's more from the past week: 2 Cans of Dr. Pepper: $1.87 each 1 Loaf of Wonder Bread: $3.49 1 box of six Fish Sticks: $9.99 1 package of 12 hot dog buns: $4.99 24 slices of American cheese (mmmm 64 slices of American cheese): $7.69 1 Hostess cookie: $2.19 2 cans of tuna: $3.79 12 cans of Pepsi: $18.79 ...and finally, 1L container of apple juice: ... that's right, $5.89.

Drink

Get out

This article is an outline and needs more content. It has a template, but there is not enough information present. Please plunge forward and help it grow!



Variants

Actions

Destination Docents

In other languages

other sites